- Co jest na zdjęciu?
Dolina Jaworzynki, Tatry Zachodnie z Kopą Magury 1704 m n.p.m. w tle.
- Gdzie prowadzi?
Wiedzie nią żółty szlak na Halę Gąsienicową.
3. Co ciekawego?
- W dolinie wydobywano rudy żelaza. Już w XV wieku jednak, w dobie rozkwitu kopalnictwa za czasów Zygmunta Starego, rozpoczęto w Tatrach prace górnicze. W XIX wieku, po przejęciu tatrzańskich kopalń przez prywatnych właścicieli, zostały one rozbudowane a największe kopalnie znajdowały się właśnie tu, w Dolinie Jaworzynki oraz w Dolinie Kościeliskiej. Kosztem rozwoju kopalnictwa padały wówczas hektary lasów. Kopalnie zostały zamknięte około 1880 roku, w związku z nierentownością wydobycia.
- W Kopie Magury znajduje się całkiem spora, jedna z najwcześniej odkrytych zapewne przez tutejszych górników Jaskinia Magurska o długości 1285 m. Znana jest przede wszystkich z licznych kości zwierząt plejstoceńskich, które tu znaleziono- lwa jaskiniowego, niedźwiedzia jaskiniowego i hieny jaskiniowej. Jaskinia nie jest dostępna dla ruchu turystycznego jak i taternickiego, możliwa jest jedynie działalność naukowa wymagająca uzyskania pozwolenia wydanego przez dyrekcję TPN. Jej duży otwór można wypatrzeć ze szlaku. W XIX w prowadzono do niej turystów, co nie było dobrym pomysłem, jako że ci wynosili z jaskini pamiątki w postaci kości znalezionych zwierząt jak i sporych fragmentów szaty naciekowej.
Więcej o jaskini Magurskiej, gdzie prowadziłam pracę badawczą w osobnej zakładce.
Link do artykułu w czasopiśmie Kras i Speleologia str 40-62
Patrycja Pawłowska-Bielawska; Morphology of the Magurska Cave and its genesis as outflow system from Hala Gąsienicowa planation Surface.
file:///C:/Users/Patrycja/Downloads/8613_Kras_i_Speleologia_T_12.pdf