top
Bez kategorii 18.08.2023

Kanion rzeki Martvili, Gruzja: spotkanie z lazurową wodą i pazurem dinozaura.

Kanion Martvili, ciekawa propozycja na upalny dzień!

Gdzie?

Martvili jest oddalony od Kutaisi o 45 km, gdzie z Polski możesz dolecieć w ok 3 godziny.

Centrum dla zwiedzających kanion  znajduje się w wiosce Inchkhuri.

Stąd możesz przepłynąć pontonem ok. 350-metrowy (w jedną stronę) odcinek Abasha i sycić oko pięknymi kolorami rzeki, wpłynąć  w nierzadko spowity mgłami kanion i doświadczyć wyjątkowego orzeźwienia.

Drugą część kanionu można podziwiać drogą lądową, przemierzając przygotowane ścieżki i mostki. Ponadto, gdybyście mieli ochotę spędzić więcej czasu w podobnych klimatach, przewodnicy oferują wycieczki do licznych pobliskich wodospadów. Warto wówczas zaopatrzyć się w kocyk, lokalne smaczki i spędzić trochę czasu na brzegu. Woda choć zimna, nie odstrasza zwłaszcza najmłodszych amatorów brodzenia w krystalicznych wodach.

Kiedy?

Wiosna i lato (marzec-wrzesień): 10:00-18:00 – w 2023 roku godziny otwarcia przedłużone do 12:00 (po zmroku kanion jest oświetlony specjalnym pokazem świetlnym)

Jesień i zima (listopad-luty): 10:00-17:00
Aby uniknąć tłumów, najlepiej wybrać się do kanionu z samego rana, albo w porze lunchu. Rejs łodzią trwa 15-20 minut, więc najpóźniej można wypłynąć łodzią na mniej więcej pół godziny przed zamknięciem.
Cena?
Dorośli: 17,25 GEL (ok. 27 zł)
Dzieci (6-18 lat): 5,50 GEL (ok. 8 zł)
Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Obywatele i mieszkańcy Gruzji kwalifikują się do biletów ze zniżką w cenie 10.35 GEL.
Jakie są parametry kanionu?
Wysokość jego ścian, po których tryskają liczne wodospady, dochodzi do 70 metrów . Jego szerokość jest niewielka w stosunku do wysokości, bo nie przekracza 5-10 m.
Jak powstał?
Ten 2,5 kilometrowy kanion został wyrzeźbiony przez erozyjną aktywność rzeki Abasha, w mezozoicznych skałach wapiennych.
Około 100 mln lat temu królowały tu dinozaury, których ślady oraz fragmenty kości zostały znalezione w warstwach górnej kredy (czyli skałach utworzonych ok. 100,5–65,5 mln lat temu). Znaleziono tutaj także fragmenty gigantycznego gada wymarłego morza – mozazaura, pośród licznych szczątków bezkręgowców, takich jak łodziki, amonity, ramienionogi i jeżowce pozwalających potwierdzić epokę geologiczną tych znalezisk.
Obecna forma kanionu nawiązuje m.in. do szczelin, powstałych wskutek trzęsienia ziemi, rozpuszczanych sukcesywnie przez wodę w toku procesów krasowych oraz mechanicznie poszerzanych i pogłębianych wskutek erozyjnej działalności wody.
W dwóch miejscach wzdłuż kanionu zachowały się mosty wapienne, stanowiące dowód zawalenia się jednej lub kilku jaskiń krasowych, będących zapisem dawnych przepływów wód podziemnych. W niektórych jaskiniach znaleziono prehistoryczne szczątki ludzkie wraz z kośćmi wymarłych zwierząt, takich jak niedźwiedź jaskiniowy i żubr.
Warto zatem uruchomić projektor wyobraźni, wyświetlającej sceny z bogatej historii geologicznej tego obszaru jak tylko was nogi tu przywiodą.