Jak tu było, kiedy ludzi jeszcze nie było? Nie łatwo sobie wyobrazić?
Niezwykłe jest to, że są jeszcze miejsca, gdzie można tego doświadczyć! Prastare subtropikalne lasy wawrzynowe, które w trzeciorzędzie pokrywały znaczną część kontynentu europejskiego są świetnie zachowane w górach Madery. Tworzy go aż 66 gatunków roślin m.in. laur, mahoń maderski, drzewa konwaliowe, pachnące storczyki i pelargonie.
W Polsce w owym czasie panował ciepły, tropikalny klimat. Południową część naszego kraju oblewały ciepłe wody Oceanu Tetydy, a z jego dna powoli zaczynały wyrastać góry. Północ Polski w znacznej mierze pokryta była przez tropikalne bagniska i bujną roślinność, która dała początek pokładom węgla brunatnego. Po lasach hasały już człekokształtne małpy, gonili przodkowie współczesnych jeleni, słoni i żyraf… Kres tej sielanki nastąpił wraz z plejstoceńskim ochłodzeniem, kiedy to znaczna część kontynentu została skuta lodem, zmieniając bezpowrotnie zarówno rzeźbę jak i skład gatunkowy tej części świata.
Pięknym reliktem lasu laurowego, jest magiczny, spowity mgłą Fanal w północno-zachodniej części Madery, gdzie niemal każde drzewo wygląda jak osobne dzieło sztuki…
Las Fanal – Gdzie się znajduje?
– w północno-zachodniej części Madery, około 50 km z Funchal, z Porto Moniz 14 km, na wysokości około 1200 m n.p.m.
Jak się tu dostać?
– samochodem: fanal- car park, nieopodal parkingu znajduje się punkt widokowy.
– z buta : niesamowite, niemal bezludne trasy trekkingowe. Polecam aplikację mapy.cz, bez której byłoby ciężko się odnaleźć, mimo posiadania mapy papierowej, na której jednak nie wszystkie ścieżki są naniesione.
1) Sprawdzona opcja z Seixal, można spróbować podjechać stopem odcinek drogi do połącznia ze szlakiem na wysokości 350 m n.p.m., potem przez las wawrzynowy, niemal stale mocno pod górę do wysokości ok. 1100 m n.p.m., gdzie teren się wypłaszcza. Dystans to nieco ponad 6 km, na którym wznosimy się z poziomu morza do wysokości 1236 m, więc można się spocić zwłaszcza z plecakiem.
2) Od strony Porto Moniz, z miejscowości Ribeira da Janela- Levada dos Cedros (PR14). Trasa wiedzie przez las wawrzynowy wzdłuż levady dos Cedros, czyli wodnego kanału wybudowanego w z XVII w. Woda w lewadzie wypływa z na wysokości 1000 m n.p.m.e źródeł Lombo do Cedro.
Gdzie spać?
Szczerze polecam darmowy biwak, nieopodal parkingu. Jest woda, murowana wiata z miejscem na ognisko i stoliki. Maderskie służby leśne wyznaczyły miejsca do darmowego biwakowania, warto z nich skorzystać, by jak najpełniej pobyć na łonie tej niezwykłej natury. Powinno się zgłosić obecność na stronie internetowej:
http://www.madeiracamping.com/
Trzeba jednak być przygotowanym na opcję biwaku w deszczu, jako, że na tej wysokości mgły i opady są zjawiskiem stosunkowo częstym.