top
Człowiek i natura 18.09.2022

Spacer w lesie sprzed 20 mln lat? Fanal, Madera

Jak tu było, kiedy ludzi jeszcze nie było? Nie łatwo sobie wyobrazić?

Niezwykłe jest to, że  są jeszcze miejsca, gdzie można tego doświadczyć! Prastare subtropikalne lasy wawrzynowe, które w trzeciorzędzie pokrywały znaczną część kontynentu europejskiego są świetnie zachowane w górach Madery. Tworzy go aż 66 gatunków roślin m.in. laur, mahoń maderski, drzewa konwaliowe, pachnące storczyki i pelargonie.

W Polsce w owym czasie panował ciepły, tropikalny klimat. Południową część naszego kraju oblewały ciepłe wody Oceanu Tetydy, a z jego dna powoli zaczynały wyrastać góry. Północ Polski w znacznej mierze pokryta była przez tropikalne bagniska i bujną roślinność, która dała początek pokładom węgla brunatnego. Po lasach hasały już człekokształtne małpy, gonili przodkowie współczesnych jeleni, słoni i żyraf… Kres tej sielanki nastąpił wraz z plejstoceńskim ochłodzeniem, kiedy to znaczna część kontynentu została skuta lodem, zmieniając bezpowrotnie zarówno rzeźbę jak i skład gatunkowy tej części świata.

Pięknym reliktem lasu laurowego, jest magiczny, spowity mgłą  Fanal w północno-zachodniej części Madery, gdzie niemal każde drzewo wygląda jak osobne dzieło sztuki…

Las Fanal  – Gdzie się znajduje?

– w północno-zachodniej części Madery, około 50 km z Funchal, z Porto Moniz 14 km, na wysokości około 1200 m n.p.m.

Jak się tu dostać?

– samochodem: fanal- car park, nieopodal parkingu znajduje się punkt widokowy.

– z buta : niesamowite, niemal bezludne trasy trekkingowe. Polecam aplikację mapy.cz, bez której byłoby ciężko się odnaleźć, mimo posiadania mapy papierowej, na której jednak nie wszystkie ścieżki są naniesione.

1) Sprawdzona opcja z Seixal, można spróbować podjechać stopem odcinek drogi do połącznia ze szlakiem na wysokości 350 m n.p.m., potem przez las wawrzynowy, niemal stale mocno pod górę do wysokości ok. 1100 m n.p.m., gdzie teren się wypłaszcza. Dystans to nieco ponad 6 km, na którym wznosimy się z  poziomu morza do wysokości 1236 m, więc można się spocić zwłaszcza z plecakiem.

2) Od strony Porto Moniz, z miejscowości Ribeira da Janela- Levada dos Cedros (PR14). Trasa wiedzie przez las wawrzynowy wzdłuż  levady dos Cedros, czyli wodnego kanału wybudowanego w z XVII w. Woda w lewadzie wypływa z na wysokości 1000 m n.p.m.e źródeł Lombo do Cedro.

Gdzie spać?

Szczerze polecam darmowy biwak, nieopodal parkingu. Jest woda, murowana wiata z miejscem na ognisko i stoliki. Maderskie służby leśne wyznaczyły miejsca do darmowego biwakowania, warto z nich skorzystać, by jak najpełniej pobyć na łonie tej niezwykłej natury. Powinno się zgłosić obecność na stronie internetowej:

http://www.madeiracamping.com/

Trzeba jednak być przygotowanym na opcję biwaku w deszczu, jako, że na tej wysokości mgły i opady  są zjawiskiem stosunkowo częstym.