top
Nauka wyjaśnia 30.04.2022

Zlepieńcowa Malinowska Skała i ,,odjechana” Jaskinia Malinowska

  1. Gdzie?

Malinowska Skała 1152 m n.p.m., Beskid Śląski, woj. Śląskie

Okolice Szczyrku, 14 km na zachód od Żywca

 

  1. Co ciekawego zobaczymy?

Celem wycieczki jest

–  spektakularny POMNIK PRZYRODY  – wychodnia skalna, uznawana przez niektórych za symbol Beskidu Śląskiego zbudowana ze zlepieńców zawierających ziarna kwarcu, okruchy granitów i łupków z połyskującymi mikami.

– oraz Jaskinia Malinowska o długości ok. 230 m., której otwór znajduje się na wysokości 1080 m n.p.m. obecnie dostępna, wyposażona w drabinki umożliwiające zejście do dolnych komór.

 

  1. Jak powstała Jaskinia Malinowska?

W odróżnieniu od jaskiń tatrzańskich czy jurajskich, jaskinie Beskidów nie są pochodzenia krasowego, czyli nie powstały na skutek rozpuszczania skał przez wodę.  Skały, w których są wytworzone, nie poddają się rozpuszczaniu przez wodę.

Powstanie tej jaskini jest związane z osuwiskami, typowymi dla obszaru Beskidów ze względu na ich geologię. Góry te zbudowane są  bowiem z tzw. fliszu karpackiego, czyli warstw skał osadowych, powstałych u wybrzeży dawnego Oceanu Tetydy, poukładanych jedna na drugiej jak kanapka z szynką serem i posmarowana musztardą a na tym znowu kromka etc. Zamiast składników jadalnych we fliszu występują zlepieńce, piaskowce i łupki ilaste. Te ostatnie to nasza musztarda. W normalnych warunkach układ jest stabilny, lecz w momencie silnego przepojenia skał wodą i niewielkiego impulsu – tąpnięcia, bądź nacisku, następuje ześlizgiwanie się warstw skalnych z nadkładem zwietrzeliny, gleb i szaty, po powierzchni (musztardy) łupka. Temu ruchowi towarzyszy przemieszczanie głazów i bloków skalnych wewnątrz masy, czasem doprowadzając do utworzenia pustek o rozmiarach dostępnych dla człowieka, które możemy nazwać jaskiniami.

 

  1. Jak poznać, że teren się osuwa?

Zwróć uwagę na pnie drzew. Jeśli odchylają się od pionu teren najprawdopodobniej się osuwa.

 

  1. Jak dojść?

Najszybszy czerwony szlak biegnie ze Szczyrku z Przełęczy Salmopolskiej zajmie około 1-1,5 h w jedną stronę.

Łatwa i atrakcyjna zwłaszcza dla dzieci opcja to wjazd gondolą na Skrzyczne i przejście na Malinowską granią wzdłuż zielonego szlaku, które również nie powinno zająć więcej niż 1,5 h – 2 h z dojściem pod jaskinię.

 

Jaskinia Malinowska znajduje się pomiędzy przełęczą Salmopolską a Malinowską Skałą, więc jeśli zależy nam na jej zwiedzaniu, najszybciej jest podejść od strony Przełęczy.

 

  1. Co przygotować?

– do zwiedzania jaskini czołówka.

–  przy Malinowskiej nie ma schroniska, więc warto wziąć przekąski i napoje ze sobą.

W Szczyrku natomiast wybór restauracji i karczm jest ogromny.