top
Nauka wyjaśnia 13.07.2022

Morska architektura: Catedrais, Ribadeo

  1. Co to za miejsce?

Plaża As Catedrais, w Ribadeo, na północno-zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. Znajduje się na szlaku północnym Św. Jakuba (Santiago de compostella).

 

  1. Kiedy można je podziwiać?

Pytanie jest zasadne, jako, że plaża jest dostępna jedynie podczas odpływu, należy więc uprzednio sprawdzić godziny dostępności.

 

  1. Jak powstały?

Formy skalne znane z plaży As Catedrais, zostały wyrzeźbione w skałach łupkach metamorficznych sprzed 500 milionów lat. Skały te ulegały wielu przekształceniom, poddawane procesom tektonicznym, wskutek czego zostały pocięte. Następnie podlegały niszczącym wpływom czynników zewnętrznych, przede wszystkim fal morskich.

Przyglądając się bliżej formom, zapewne zauważysz iż wgłębienia, przekształcające się stopniowo w jaskinie, powstają w miejscach osłabień tektonicznych, na liniach spękań. Jeśli mielibyśmy opisać trzy etapy prowadzące do wyłonienia się izolowanych skałek z masywu, byłyby one następujące:

 

1 ETAP:

Początkowo skały stanowiły zapewne cały mur.

2 ETAP:

Następnie erozja doprowadzała do poszerzenia i pogłębienia szczelin, które woda atakowała uderzeniami fal, doprowadzając do powstania form, przypominających nisze bądź jaskinie, czyli pustek skalnych o rozmiarach dostępnych dla człowieka. Jaskinie te rozwijały się zgodnie z orientacją pęknięć w skałach.

3 ETAP

Łączenie się sąsiadujących jaskiń doprowadzało do powstawania łuków, których stropy z czasem ulegając zawaleniu, w rezultacie pozostawiając w krajobrazie odseparowane skałki.

  1. Jak się tu dostać?

Miejsce odległe jest od miasteczka Ribadeo o ok 15 km, więc najlepiej samochodem, albo taksówką ok 15 Euro w jedną stronę.

 

  1. Gdzie zjeść?

Kilometr spacerku od plaży wygodną kładką pomiędzy klifami, doprowadzi cię do pysznego posiłku w świetniej i niedrogiej restauracji ze świeżymi owocami morza i innymi miejscowymi frykasami.