top
Podróże kształcą 02.08.2022

Spływ rzeką Krutynia, Mazury

Jak długi to dystans?

ok 100 km

link do mapy całości:

https://www.google.com/maps

Ile zajmuje?

4-8 dni. 4 dla całodziennych rajdowców, 7-8 dla lajtowych spływów rodzinnych delektujących się pięknem przyrody i smakiem lokalnych przysmaków.

Czy trzeba pokonać całość?

Nie. Można wybrać opcję spływu jednodniowego, bądź kilkudniowego. Przewoźnicy zawiozą nas i przywiozą z wytyczonego miejsca.

Czy spływ jest trudny?

Rzeka jest łatwa, płytka, bez większych przeszkód. Jeziora są głębsze i bywają rozhuśtane wiatrem, mogą pojawić się fale, ale w sezonie letnim zwykle bez większych trudności można je przepłynąć.

UWAGA! Na trasie są 4 przenoski:

Czy rzeka jest dzika?

Tak, rzeka nie jest regulowana, można cieszyć się pięknem niezmienionej przyrody, jednak w odróżnieniu od niektórych odcinków np. Drawy, Hańczy czy Słupi, nie ma zwalonych drzew. Pomiędzy odcinkami raczej płytkiej, meandrującej rzeki, przepływa się przez mniejsze lub większe jeziora, które w większości otoczone są lasem.  Na j. Zyzdrój można zatrzymać się na uroczej, zalesionej Wyspie Miłości.

Gdzie zacząć?

Szlak zaczyna się w miejscowości Sorkwity. Można rozpocząć ze Stanicy Wodnej PTTK nad jeziorem Lampackim

Skąd wziąć kajaki?

Wypożyczalni w rejonie Krutyni jest sporo, niekoniecznie w punkcie startu, najemca dowiezie nas do wybranego punktu początkowego.

Gdzie spać?

Na trasie jest stosunkowo duży wybór stanic wodnych, oferujących pola namiotowe wyposażone w sanitariaty. Minusem bywa ryzyko spotkania głośnego towarzystwa, które do stanic może się dostać do stanic również drogą lądową. Dla spragnionych ciszy i dzikości słabiej ze względu na własność prywatną, niemniej jednak można wypatrzeć trochę bardziej baz odludnych, np. Andrzejówka nad jeziorem Dłużec, gdzie właściciel przybywa traktorem w celu poboru opłat czy uroczy biwak na Wyspie Miłości na j. Zyzdrój.

Jakie są odległości stanic względem punktu początkowego ?

Sorkwity – 0

Bieńki – 16 km

Babięta – 25 km

Spychowo – 37 km

Zgon – 46 km

Krutyń – 58 km

Ukta – 72 km

Nowy Most – 88 km

Ruciane-Nida 100 km

Ile to kosztuje?

Wynajem kajaka ok 50 zł/dzień, noclegi ok.20 zł/os

Gdzie zjeść?

Warto przygotować się na gotowanie we własnym zakresie, jednak po drodze stanice często oferują usługi gastronomiczne na całkiem wysokim poziomie. Rybożercom szczególnie polecamy smażalnię ryb ,,Zajazd Szczupak” w Zgoniu, karczmę przy stanicy wodnej w Krutyni, Smażalnię Ryb Śluza Guzianka-Ruciane-Nida, czy restaurację Ukta Główna w Ukcie, gdzie serwują też wyjątkowo smaczny chłodnik i rewelacyjne dzyndzałki. A jak chodzą za wami kartacze to pysznymi uraczą was w Perle Krutyni w Nowym Moście.